czwartek, 14 marca 2013

Filmy goszczące dotyczczas na ekranie"Kina 5D"

Pierwsze projekcje zaprezentowane w ramach projektu "Kino 5D" to "Etykieta zastępcza"
i "Instrukcja obsługi" autorstwa Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda z Fundacji - Zmiana Organizacji Ruchu. 



„Etykieta zastępcza”, video HD, ’33, 2010
Film „Etykieta zastępcza” ma charakter surrealistycznego dokumentu. Artysta buduję narrację poświęconą smutnej rzeczywistość slumsów na ulicy Dudziarskiej, używając do tego kwiecistego języka rodem z awangardowych manifestów. Ekstremalne zestawienie pompatycznych wypowiedzi z ujęciami popadających w ruinę bloków, daje efekt pęknięcia i zagubienia, podkreślonego przez brak konkretnego czasu i miejsca akcji. Sposób, w jaki Drozd przywołuję konkretny problem społeczny, sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na kwestie sztuki zaangażowanej i paradygmat artysty krytycznego. 



„Instrukcja obsługi”, video HD, ’15, 2011
Film jest efektem pobytu dwójki artystów w Kaliningradzie – „najbrzydszym mieście na świecie”, jak informuje nas dobiegający z ekranu ciepły głos Tomasza Knapika. Produkcja przygotowana została na polsko-rosyjską wystawę „Enklawa” eksplorującą temat Królewca, miasta o niejednoznacznej tożsamości narodowej, wypartego na margines Europy. „Instrukcja obsługi” bardziej niż vademecum przypomina jednak zbiór absurdów kłębiących się w stolicy, będącej zarazem prowincją. Co ciekawe, ten „prowincjonalny” punkt widzenia daje odpowiedni dystans, by lepiej zobaczyć, co dzieje się w europejskim Centrum.      



ZOR - Zmiana Organizacji Ruchu to duet artystyczny działający od 10 lat. Alicja Łukasiak
i Grzegorz Drozd, powołując go do życia kierowali się ideą wprowadzania zmiany.Ich działania adresowane były do konkretnych miejsc, sytuacji, jak i problematyki. Ważnym elementem w twórczości był nacisk na proces oraz współpracę. Szczere i bezkompromisowe formy działania, często prowokacyjne, pobudzały refleksję i weryfikowały zastany porządek. W 2010 roku symbolicznie "opuścili" kulturę zachodu, kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując ,,utraconego raju". Po dwóch latach wędrówki i pokonaniu ponad 100000 km powrócili do Polski, gdzie po raz kolejny, tym razem uzbrojeni w tajemną wiedzę nomadów, zamierzają wprowadzać kolejne radykalne zmiany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz